Festiwal zbliża się wielkimi krokami!
W dniach 29 – 30 czerwca, w Gniewkowie na Kujawach odbędzie się już VII edycja Festiwalu Rocka Progresywnego, będącego zarazem formą promocji i integracji środowiska polskiej sceny rocka progresywnego. Pomimo sporych kłopotów z pozyskiwaniem funduszy organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES nie poddają się i w tym roku także postanowili rozłożyć imprezę na dwa festiwalowe dni, zapraszając do udziału siedem zespołów z Polski. Festiwal, wzorem ubiegłego roku odbędzie się w Parku Wolności w Gniewkowie. Jak zgodnym chórem orzekli ubiegłoroczni uczestnicy imprezy, jest to miejsce idealne dla tego typu imprezy, zatem zmieniać coś, co jest dobre nie było sensu. Jak co roku imprezie towarzyszyć będą koncerty zespołów oraz kilka ciekawych atrakcji dodatkowych. Będzie wystawa zdjęć z lat poprzednich, będą konkursy dla widzów oraz wręczenie stającej się już tradycją Nagrody im. Roberta „Ro-Ro” Roszaka za najciekawsze, zdaniem członków Stowarzyszenia PROGRES polskie wydawnictwo muzyczne, wydane w roku poprzednim. W tym roku trofeum zostanie wręczone grupie Retrospective za album „Lost In Perception”.
Impreza po raz pierwszy w swej historii zostanie rozłożona na sobotę i niedzielę. Jest to ukłon w stronę przejeżdżających coraz liczniej do Gniewkowa fanów gatunku z całej Polski. Pierwszy weekend wakacji to także nowy pomysł organizatorów, którzy liczą że tak radosny termin być może nakłoni do przybycia pod scenę Parku Wolności jeszcze większą widownię. Zaproszone w tym roku siedem zespołów z całą pewnością gwarantuje wysoki poziom artystyczny, bowiem w większości wykonawcy Ci od dawna już pukają do czołówki rodzimego, progresywnego gatunku.
W sobotę, 29 czerwca impreza wystartuje o godz. 16:00. Jako pierwsi na scenie zaprezentują się debiutanci z Przemyśla, zespół Arlon który zdaniem wielu osób może okazać się czarnym koniem imprezy (w ubiegłym roku podobnie było z formacją Yesternight). Zespół powstał w 2009 roku w Przemyślu z inicjatywy perkusisty Pawła Zwirna. Po kilku zmianach personalnych uformował się skład zespołu, który istnieje do dziś. Zespół tworzą: Paweł Zwirn – perkusja, Maciej Napieraj – bas, Wiesław Rutka – git, Jacek Szott – klawisze, saksofon oraz Paweł Szykuła – wokal. Muzycy zespołu Arlon świetnie czują się w progresywnych klimatach, choć nie zamykają się na inne wpływy muzyczne takie jak: pop, soul, funk, hard rock, a nawet jazz. Stosowany z powodzeniem w utworach dźwięk saksofonu dodaje muzyce wyjątkowego klimatu. Również teksty utworów potrafią rozkołysać duszę odbiorcy. Opowiadają o marzeniach bezradności człowieka toczącego odwieczną walkę o własne szczęście, piętnują głupotę, stawiają wiele pytań nie odpowiadając na żadne. Nie chcemy zmieniać świata – mówią – zmieniajmy siebie. Zespół obecnie nagrywa kolejne ścieżki do swego debiutanckiego albumu. Przemyscy muzycy bardzo chcą się z nim wyrobić do Festiwalu w Gniewkowie, gdzie bardzo chętnie ogłosiliby prapremierę swego materiału. Mamy nadzieję, że to się uda! Trzymajmy kciuki.
Jako drugi na scenie pojawi się zespół HellHaven, który w ostatnim czasie przeszedł sporą odmianę stylistyczną. Wszystko to za sprawą wydanego w ubiegłym roku album „Beyond The Frontier”, który skierował muzycznie podkrakowską grupę na progresywne tory. Wcześniej bowiem inspiracją dla muzyków z Myślenic była muzyka hard i heavy rockowa. Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy Jakuba Węgrzyna i Marcina Jaśkowca. Nazwa dość przewrotna bowiem słowa Hell (piekło) i Heaven (przystań) mogą w świadomości nie obeznanego z muzyką zespołu, słuchacza przywołać skojarzenia z muzyką o wiele ostrzejszą. Choć od razu trzeba zauważyć, że w twórczości HellHaven nie brakuje i soczystego, mocnego grania o niemal prog-metalowym charakterze. Utwory są rozbudowane, pełne ciekawych rozwinięć instrumentalnych a teksty tworzą ciekawą opowieść, w którą przyjemnie jest się zagłębić. Grupa ma w swym dorobku dwa abumy: wspomniany wcześniej, jeszcze gorący „Beyond The Frontier” wydany pod koniec ubiegłego roku, oraz nagrany dwa lata wcześniej (2010) album „Art for Art’s Sake”, będący jeszcze wypadkową wcześniejszych poszukiwań muzycznego stylu przez zespół. Obecnie zespół tworzą: Sebastian Najder – śpiew, Jakub Węgrzyn – gitara/syntezator/śpiew, Maciej Dunin-Borkowski – gitara, Marcin Jaśkowiec – gitara basowa oraz Konrad Wójtowicz- perkusja. Jak obiecują, w sobotni wieczór około godz. 18:00 zabiorą Was w niezwykłą muzyczną podróż.
Około godz. 20:00 na scenie zameldują się muzycy formacji AnVision, przedstawiciela polskiej sceny progmetalu, którego muzyka jest coraz bardziej rozpoznawalna nie tylko w kraju nad Wisłą i Odrą, ale także coraz dalej w Europie i powoli na Świecie! A wszystko to poparte jest dużym doświadczeniem muzyków z Tarnowa, którzy z nie jednego, rockowego pieca jedli już chleb i doskonale wiedzą jak porwać publiczność podczas dobrego, rockowego show. Muzyka AnVision to soczysty rock progresywny z elementami prog-metalowymi, dużą dawką melodii a także innych wpływów muzycznych, sprowadzających ich utwory do miana muzycznego eksperymentu. Co najważniejsze tarnowscy artyści nie nastawiają się na łatwy sukces komercyjny, choć dzięki swym umiejętnościom z pewnością mogliby go szybko osiągnąć. Kręci ich o wiele bardziej złożona muzyka i jak sami o sobie mówią: ”tworząc muzykę nie kalkulujemy, nie staramy sie układać żadnych schematów. Nasze kompozycje są odzwierciedleniem naszych emocji i nastrojów. Dlatego tworzenie i granie przynosi nam tak wiele radości, a jeżeli sprawimy tym przyjemność choćby jednemu słuchaczowi, to właśnie to jest miarą naszego sukcesu”. AnVision tworzą obecnie: Marek „Marqus” Ostrowski- wokal, Grzegorz „Greg” Ziółek – gitary, Karol „Caralooz” Wadowski – bas, Marcin „Larz” Duchnik – perkusja, Valdi Różański – syntezatory. W Gniewkowie będą promować swój najnowszy album, zatytułowany „Astral Phase”, zbierający bardzo dobre recenzje nie tylko w Polsce ale zagranicą!
Sobotni, późny wieczór (od ok. 22:00) spędzimy w krainie Shangri-La: mistycznej i magicznej dolinie położonej w Tybecie u stóp fikcyjnej góry Karakal. W Dolinie tej panują: szczęście i harmonia z przyrodą, a jej mieszkańcy są długowieczni i oddają się kultywowaniu mądrości. Właśnie w tak magiczne miejsce przeniosą nas muzycy zespołu Ananke, którzy otarli się już o ubiegłoroczną edycję Festiwalu w Gniewkowie. Niestety ówczesne warunki pogodowe nie pozwoliły im na wyjście na scenę. Jednak mądre przysłowie mówi: „Co się odwlecze to nie uciecze”. Zespołu Ananke jakoś specjalnie bliżej przedstawiać fanom polskiego rocka progresywnego nie potrzeba. Autor tekstów i zarazem frontman zespołu, Adam Łassa to przecież ex-wokalista wciąż uwielbianego przez fanów zespołu Abraxas, który działał na naszym rynku w latach 90-tych, nagrywając kilka niezapomnianych płyt. Już sama osoba Adama gwarantuje najwyższą półkę muzycznych i duchowych doznań. Nie zabraknie z pewnością makijażów, przebrań, masek i rozmaitych rekwizytów, kojarzących się trochę ze scenicznym wizerunkiem Petera Gabriela czy Fisha. Kolejną, bardzo ważną postacią w zespole jest Krzysztof Pacholski, kompozytor i klawiszowiec zespołu, który zresztą także otarł się o historię zespołu Abraxas. Później związany był min. także z formacją Anyway, by po latach wraz z Adamem Łassa utworzyć zespół Ananke i nagrać z nim dwa udane albumy: „Malachity” (2010) oraz „Shangri-La” (2012). Pozostałymi członkami zespołu są ex-perkusista Abraxas Marcin Mak, dwaj gitarzyści: Karol Oparka i Michał Sokół oraz basista Grzegorz Korybalski. Podczas występu zespołu z pewnością nie zabraknie specjalnej oprawy, jaką będzie można stworzyć na scenie o zmroku. Z pewnością będzie to niezapomniany wieczór.
W sobotni wieczór organizatorzy Festiwalu wręczą także Nagrodę im. Roberta „Ro-Ro” Roszaka, przyznawaną za najlepsze zdaniem Członków Stowarzyszenia PROGRES wydawnictwo muzyczne, wydane w roku poprzednim (w tym przypadku roku 2012). W tym roku nagrodę tą odbierze formacja Retrospective za album „Lost In Perception”. Zespół z Leszna zapowiada przyjazd do Gniewkowa w pełnym składzie, zatem sympatycy wielkopolskiej formacji będą mieli okazję do spotkania z ekipą Retrospective.
Niedzielną część festiwalu około godziny 17:00 rozpoczną owiani już nutką legendy Łodzianie. Zespół Tenebris to słuszny kawał muzycznej historii, bowiem jego korzenie sięgają początku lat 90-tych. Dziś to oczywiście już zupełnie inny zespół. Zmienili się w nim ludzie, przemeblowany został też styl z jakim grają łódzcy muzycy. Wciąż jednak z Tenebris związana jest osoba Przemysława „Szymona” Szymaniaka, który z grupą zawsze był związane na dobre i na złe. To Szymon pamięta czasy najdawniejsze w historii łódzkiej grupy. Pamięta także jego upadek przed laty. Jest także ojcem ponownego wskrzeszenia do życia łódzkiej formacji i zwerbowania do niej kolejnych muzyków. Tenebris zawsze grali muzykę niepokorną, bliską death i black metalowi. W każdym jednak wcieleniu grupy nigdy nie brakowało szeroko rozumowanego rockowego artyzmu, który w nowym wcieleniu zespołu odgrywa bardzo ważną rolę. Nie oznacza to wcale, że Tenebris wyzbyli się do końca swej miłości do owych niepokornych wpływów. One wciąż są w muzyce zespołu z Łodzi. Jednak lata doświadczeń oraz nowe postaci w zespole spowodowały, że stylistyka zespołu wygładziła się na tyle, ze najnowszy album grupy, zatytułowany „Alpha Orionis” jest skierowany zarówno do fanów ostrego metalu, jak i sympatyków sceny progmetalowej oraz miłośników art-rockowej wirtuozerii w stylu King Crimson, którego fascynacjom muzycy Tenebris nie zaprzeczają. Łódzki zespół dotąd koncertował niezbyt często. Szymon i spółka nie raz podkreślali, że ilość nie przekłada się na jakość. Zresztą byli ostatnimi czasy bardzo zajęci jak najlepszym dopieszczeniem swego nowego materiału. Przez to właśnie istnienie i działalność Tenebris dorobiły się można rzec kanonów kultu. I właśnie w niedzielne popołudnie ta kultowa formacja zagra na scenie w Parku Wolności swoją wyjątkową muzykę, promując swoje najnowsze wydawnictwo „Alpha Orionis”. Obecnie Tenebris tworzą: Przemysław „Szymon” Szymaniak – śpiew, gitara, Bartek Sapota – gitara basowa, Przemysław „Primer” Dominiak – gitara, Karki – instrumenty klawiszowe, Mirosław „Szyszka” Koprowski – gitara oraz Grzegorz Graczyk – perkusja. To będzie niezwykłe rozpoczęcie drugiego dnia imprezy.
Około godz. 19:00 nad Parkiem Wolności uniesie się bardzo atmosferyczna i nostalgiczna aura. Jej sprawcami będą muzycy gdyńskiego zespołu State Urge, który szturmem wdziera się do czołówki polskiego art-rocka. Potwierdza to debiutancki, ale za razem niezwykle dojrzały album „White Rock Experience”. W istocie! Choć muzycy State Urge, czyli: Marcin Bocheński – perkusja, Marcin Cieślik – gitara i wokal, Krystian Papiernik – gitara basowa i Michał Tarkowski – instrumenty klawiszowe to muzycy bardzo młodzi, to wspólna więź i fascynacje sprawiają, że ich muzyka brzmi co najmniej intrygująco. Zresztą zdają się to potwierdzać bardzo dobre recenzje i komentarze, jakie towarzyszą nowemu wydawnictwu. Zespół istnieje ledwie 4 lata, ale klimat jaki wspólnie tworzą sprawia poczucie o wiele dłuższego stażu tego zespołu. Ich muzyka podyktowana jest fanom takich zespołów jak: Pink Floyd, Archive a nawet chwilami Coldplay. Zawiera mnóstwo ciekawych rozwinięć instrumentalnych, swingujących nie tylko z klasyką rocka ale i z takimi wpływami jak blues czy jazz. State Urge to także wyjątkowa oprawa koncertów. Co prawda w pierwszy, wakacyjny wieczór około godz. 19:00 będzie jeszcze bardzo widno, ale jesteśmy przekonani, ze członkowie gdyńskiego zespołu zdołają Was wszystkich zaczarować swoją wyjątkową muzyką.
Na finał tegorocznego Festiwalu w Gniewkowie zagra zespół bodaj najbardziej znany pośród całej festiwalowej stawki. Zespół Tides From Nebula jest bowiem rozpoznawalny w wielu miejscach na świecie. Wszystko to dzięki bogatemu doświadczeniu scenicznemu i licznym, dużym trasom koncertowym nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Muzycy z Warszawy nagrali dotąd dwa bardzo ciepło przyjęte albumy: „Aura” (2009) oraz „Earthshine” (2011). Obydwa są wizytówkami polskiej sceny tzw. post-rocka, któremu bardzo jest blisko do kanonów rocka progresywnego, poprzez wspólne fascynacje rockową przeszłością, a także niezwykłemu, bardzo atmosferycznemu czarowi jaki bije od obydwu gatunków muzycznych. Zespół Tides From Nebula tworzą: Adam Waleszyński – gitara, Maciej Karbowski – gitara, instrumenty klawiszowe, Przemek Węgłowski – gitara basowa oraz Tomasz Stołowski – perkusja. Skład muzyków jest także bardzo dobrze znany poprzez wyjątkowe „przeżywanie” granej muzyki. To wyjątkowe zachowanie na scenie do spółki z niezwykłą muzyką zupełnie zaciera brak ścieżek wokalnych, bowiem Tides From Nebula grają muzykę wyłącznie instrumentalną. Ich występ przewidziany jest około godz. 21:00, a więc o zmroku co z pewnością pozwoli na zaprezentowanie jakiejś dodatkowej oprawy, która przecież znakomicie współgra z tego typu muzyką.
Tegorocznemu Festiwalowi będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje. Będziecie bowiem mogli obejrzeć wystawę zdjęć z poprzednich edycji Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie. Jeden ze sponsorów imprezy, wydawnictwo Audio Cave zapowiada przygotowanie specjalnego wydawnictwa muzycznego, jakie otrzyma każdy z uczestników imprezy. Nie zabraknie także kiermaszów płytowych, w których uczestnictwo zapowiada kilka czołowych wydawnictw oraz sklepów muzycznych, specjalizujących się w tego typu muzyce. Na miejscu organizatorzy zapewniają punkt gastronomiczny oraz wspaniałą, rodzinną atmosferę, jaka co roku roztacza się nad gniewkowskim Festiwalem.
Członkowie Stowarzyszenia PROGRES już dziś pragną serdecznie podziękować za pomoc (zarówno materialną jak i duchową) kilku firmom, organizacjom oraz osobom prywatnym. Firmy: Wydawnictwo Audio Cave, ITI Poland – Gniewkowo, Drukarnia Print Extra, Miejsko – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gniewkowie oraz Urząd Miejski tego miasteczka bardzo pomagają by impreza mogła się odbyć z takim rozmachem, na jaki zasługuje. Patroni medialni na czele z branżowym magazynem muzycznym „Lizard”, lokalną telewizją TVP Bydgoszcz, lokalnym Radiem Pomorza i Kujaw, prasą, licznymi stacjami radiowymi, zarówno „eterowymi” jak i „internetowymi” oraz serwisami muzycznymi, których logotypy znajdziecie poniżej wciąż walczą o rozgłos a także o nowych widzów, którzy przyjeżdżając na Kujawy z pewnością zostaną oczarowani niezwykłą atmosferą panującą na Festiwalu. A lokalny Motel Harasówka oraz Szkoła Zawodowa w Gniewkowie bardzo wspomagają imprezę miejscami noclegowymi oraz świadczonymi na najwyższym poziomie usługami cateringowymi dla muzyków i gości. Są także osoby prywatne, które będąc miłośnikami dobrej muzyki wspomagają skromny możliwościami, ale WIELKI duchem Festiwal. Wszystkim Wam w imieniu Organizatorów bardzo dziękujemy.
Każdy z nas może przyczynić się do sukcesu tej imprezy, wspomagając ją duchowo bądź darowując nawet najskromniejszą sumę pieniędzy. Czasy są bardzo trudne, ale tylko działając razem możemy pomóc polskim zespołom zaprezentować muzykę, którą przecież wszyscy kochamy. Stowarzyszenie będzie zobowiązane za każdą skromną pomoc, o którą nie wstydzi się Was prosić, bo przecież tak naprawdę wszyscy działamy w szczytnym celu.
Poniżej podajemy dane oraz numer rachunku bankowego S.I.N. PROGRES na który można wpłacać dowolne środki. Za każdą pomoc z góry dziękujemy!
Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych „PROGRES”
Siedziba: ul. Dworcowa 5, 88-140 Gniewkowo
Rachunek: Bank Zachodni WBK S.A. we Wrocławiu O/Gniewkowo o numerze 44 1090 1069 0000 0001 1639 5343.
Wszelkie informacje o statucie Stowarzyszenia pod linkiem:
http://www.sinprogres.pl/o-stowarzyszeniu/podstawowe-informacje/